2016. július 20., szerda

Hadifoglyok foglalkoztatása az alsódabasi járásban az I. világháború idején - Gyón


Gyón község jelentése 1916. március 10-én, miszerint 1915. június 10-től 25 hadifogoly van a Göböljárási pusztánál mezőgazdasági munkán Strasser Miksa nagybirtokosnál, s 1915. július 25-től 59 hadifogoly van a községnél mezőgazdasági munkán, a lakosságnak szétosztva


Gyón községben többen is kaptak igazolást/írtak kérvényt, hogy szükségük van hadifoglyokra:

Fürth Sándor 187 kat. hold 952 négyszögöles területére 1917. október 10-én,
Lindmayer Gyula és dr. Kiss Menyhért 57 kat. hold szőlőre 1918. március 27-án, 51 hold szőlőre 1917. február 6-án, míg 16 hold szőlőre 1917. május 10-én,
Solarski Szaniszló a szőlőbirtokára 1918. február 28-án igényelt hadifoglyokat.
Érdekesség, hogy Lindmayer Gyula azt írta a kérvényében, hogy ha nem lennének meg a tavaszi munkák a szőlőföldjein, az „nemzetgazdasági szempontból nagy kár lenne.

A szabadságolási papírokról megtudhatjuk, hogy kik voltak fegyőrök Gyónon:

Goldberger Farkas (dévaványai lakos)
Glancz Mór (ilosvai lakos)
Falusi Géza cs. és kir. 5. gyalogezred népfelkelője (csegöldi lakos)

A hadifogoly-felügyelő tiszt pedig gróf Teleki Tibor. Teleki gróf felesége Széchenyi Alice, aki a legnagyobb magyar, gróf Széchenyi István unokája volt!


Az alábbi levélben betekintést kaphatunk a hadifoglyok életkörülményeiről, melyről a legbeszédesebb, hogy a szinte meztelenül dolgozó hadifgolyok kapcsá, a fegyőr nem a meztelenség vagy az egészségi állapot miatt aggódik, hanem hogy így visszamaradnak a munkában:

„Tekintetes Pestvármegye mezőgazdasági munka Bizottsága

Budapest

Tisztelettel jelentem, hogy a felügyeletem alatt álló orosz foglyaim teljesen lerongyolódva vannak, olyannyira, hogy egyesek teljesen meztelenül járnak és azáltal nagyon visszamaradnak a munkától.
Kérném olya kegyes lenni, hogy a szükségebb ruha és stb. cikkeket a Tekintetes Bizottságtól kérni kell, vagy közvetlenül a Tábortól – azt közölni velem kegyelmeskedjenek.
Továbbá jelentem, hogy mivel szabadságot kérni akarok, és eddig semmi parancsot arra vonatkozólag nem kaptam, hogy kitől kérhetek, kérném oly kegyesek lenni, hogy a Tekintetes Bizottsághoz kell folyamodnom a szabadság iránt, vagy pedig a Táborból kell kérni?
A zsoldot eddig rendesen megkaptam, csak 1915. évi július hó 20-tól 1915. szept-ig járó zsoldomat azt úgy én, valamint Goldberger Farkas fogolyőr nem kaptuk még meg.
Egyébként a foglyok pontosan és rendesen dolgoznak és semmi különös esemény nincs jelenleg.
Nb. soraikat elvárva
alázatos szolgája

Gyón, 916. szept. hó 20.

Glancz Mór
fogolyőrparancsnok

orosz fogoly lev.lap. cenzúrázás végett tisztelettel beküldöm”

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése