2016. március 29., kedd

Ócsai Balogh Péter gyászjelentése 1818-ból



Az ócsai Balogh család 1593-ban már bizonyosan birtokos Ócsán, ám 1693-ban az ócsai birtokot elzálogosította báró Laffert Ferdinánd Antalnak, mely zálogba vetett birtokot a leszármazottak csak 1735-ben tudtak visszavásárolni, s ténylegesen 1736-ban vehettek vissza saját birtokába.
Az ócsai Balogh család legismertebb tagja Balogh Péter (Bágy, 1748. augusztus 14. - Bágy, 1818. október 16.), aki 1771-től Nógrád vármegye szolgabírája, majd alispánja volt. A késmárki és pozsonyi líceumban tanult, s 1785-től a királyi tábla ülnöke, ezután a hétszemélyes tábla bírája, majd a magyar udvari kancellária előadója volt, 1787-től udvari tanácsos. Az 1790-1791-es országgyűlésen Nógrád vármegye követe s a Habsburg-ellenes protestáns köznemesség hangadója.
A kezdetektől szemben állt II. József abszolutista törekvéseivel, ezért a „kalapos király" megfosztotta a hétszemélyes táblabírói méltóságától. Ócsai Balogh Péter alkotta meg a „filium successionis interruptum" elméletét, amely szerint II. József törvénytelen uralmával (nem koronázták meg és nem esküdött fel a magyar alkotmányra) megszakadt a Habsburgok trónörökösödési joga. Ezt a nézetet egy nemesi csoport tette a magáévá, amelyik a Habsburgok ellenében a porosz királyi udvarral keresett kapcsolatot, élén ócsai Balogh Péterrel. A francia forradalom kitörése és előrehaladása azonban megfélemlítette, és 1791-től már közeledett a Habsburg-dinasztiához, ebben az évben lett Torontál vármegye főispánja és kancelláriai tanácsos. I. Ferenc császár uralkodása idején magatartása már teljesen lojális, 1802-től Zólyom vármegye főispánja volt, s már előbb, 1789-től az evangélikus egyházak magyarországi főgondnoka lett. Főműve, a valószínűleg 1789-ben alkotott alkotmánytervezet, amely 1790 küszöbén a szabadkőműves páholyok terjesztésében került a megyék és a nemesi-nemzeti mozgalom programjába, és amelyik a köznemesi követelések legkeményebb megfogalmazása volt. Ez tartalmazta a Habsburg-ház jogvesztését a magyar trónra.
1818. október 16-án hunyt el, temetésekor Kolosváry István magyar, Walentiny János pedig szlovák nyelvű beszédet tartottak. A pesti evangélikus hitközség ünnepi istentisztelete alkalmával Kis János tartott gyászbeszédet.




A halotti levél (gyászjelentés) célja egy elhunyt személy vagy személyek halálhírének közlésére szolgáló, a legutóbbi időkig kizárólag papíralapú irat, melyet személyesen, postai úton vagy a templom kapujára kifüggesztve juttattak el a címzett(ek)hez. Nyomtatott megjelenése a XVIII. századra tehető, s elsősorban a nemesek éltek ezzel a formával; a XIX. század végétől már a „közemberek” halálhírei is megjelentek a gyászjelentéseken. A kiadást többnyire a család, ismert személy esetében olyan egyesületek, társaságok, települések is elkészítették, melyekben aktív tag volt az elhunyt, vagy köztiszteletben állt (Kossuth Lajos halálakor például majd minden nagyobb város bocsátott ki gyászjelentést). A bemutatott halotti levél vízjeles, merített papírra nyomott példány; a hátlapja üres, így postai feladásra nem került. A rajta lévő szöveg felsorolja az elhunyt címeit, a halál időpontját, s a gyászmisék időpontjait. A hónapok megnevezéseinél – a kor szokásának megfelelően – az ősi magyar elnevezést használták. A gyászjelentés kiadója vélhetően a pesti evangélikus hitközség volt; amennyiben ez a család kiadása lenne, úgy szerepelnének rajta a tőle búcsúzó családtagok felsorolása.
A bemutatott gyászjelentés a szerző tulajdonát képezi.

Források:

Köszöntő



Köszöntjük a Kedves Olvasót!

Pár hónapja érlelődik bennünk egy gondolat, hogy hozzunk létre egy helytörténettel foglalkozó oldalt. Ehhez az évek során - egymástól függetlenül - gyűltek az anyagok, dokumentumok, képek. Célunk, hogy megőrizzük ezeket az emlékeket és átadva hasznosuljanak. Folyamatosan töltenénk meg, hosszabb-rövidebb írásokkal a blogot, melyhez várunk további információkat, hozzászólásokat, helyesbítéseket, esetleg írásokat is, melyek színesíthetik mindannyiunk ismereteit.
Sokan választanak családi vagy iskolai kirándulás célpontjának távoli tájakat, holott itt helyben is sok olyan érték található, melyek mellett lehet, hogy nap, mint nap elmegyünk. Lehet művészettörténeti órát tartani például az ócsai református templomnál, történelem órát Bugyin a kulák emlékműnél, hittanórát a borzaspusztai kápolnánál, helytörténet tanulni az alsónémedi faluháznál és még hosszasan lehetne sorolni a lehetőségeket.
Írásaink közt lesznek szimpla ismertetések, ahol nem végeztünk önálló kutatást, csupán egy tárgyat szeretnénk bemutatni, s hozzá egy kis információt juttatni a kedves Olvasóhoz! Levél- és könyvtári kutatásokat is folyamatosan végzünk; ezen írásoknál ezt külön is jelezni fogjuk!
Az érintett terület: a volt alsódabasi járás, valamint Alsónémedi környéki települések, távolsági megkötés nélkül.
Reméljük, érdemesek leszünk arra, hogy idővel egyre többen megismerjenek, keressenek és olvassanak minket!
Amennyiben a tisztelt Olvasó olyan, fentebb említett településeket érintő papírrégiséggel rendelkezik (régi iratok, képeslapok, stb.), melytől megválna, kérjük, keressen Bennünket bizalommal!


A szerkesztők



Az általunk feltett saját tárgyakról készült képek és a levéltári kutatásokat tartalmazó írások szerzői jogi védelem alatt állnak, felhasználásuk engedélyköteles, mely e-mailben kérhető (alsonemediesvidekehelytortenet@gmail.com)!